SSS

Neden Dondurulmuş Gıda Kullanmalıyız?
Ürünlerimiz besin değerlerini kaybetmeden, hijyenik şartlarda ve ileri teknoloji kullanılarak dondurulduğu için taze, pişmeye hazır, sağlıklıdır.
Saklama koşulları doğruysa, dondurulmuş gıdalar tazeliğini çok uzun süre korur.
Sonuç olarak en iyi hammaddelerin seçilerek, en hijyenik koşullarda tüm besin değerlerini koruduğu ve hiçbir katkı maddesi eklenmeden üretilen dondurulmuş gıdalarımız, tüketicilere para, zaman ve enerji tasarrufu sağlar.

Dondurulmuş sebze ve meyveler çocukların beslenmelerİ İçİn uygun mudur?
Dondurulmuş ürünlerimizin katkı maddesi ve kimyasalları yoktur. Bu nedenle yetişkinlerin beslenmeleri için uygun olan dondurulmuş ürünlerimiz, çocuklarınızın beslenmeleri için de uygundur.

Ürünleriniz Nasıl Kızartılır?
Dondurulmuş ürünlerimizi;Çözünmesini beklemeden (donuk halde), Sıvı yağ kullanılarak tavada 180 °c yağda 2-3 dakika “altın sarısı” renk alıncaya dek kızartabilirsiniz.
Fritözde kızartacaksanız, 6 ölçek yağda 1 ölçek ürün tavsiye ederiz. (Ürünlerimizi kızartırken, az yağ ve sallayarak kızartmamaya özen gösteriniz.)
Fırında yapacaksanız, önceden ısıtılmış 240 °C fırında 15-20 dakika pişirebilirsiniz.

Dondurulmuş ürünlerinizde koruyucu olarak, tuz veya başka katkı maddesİ bulunuyor mu?
Biz Jefe Gıda olarak, gıdaları hiçbir katkı maddesi kullanmadan hazırlıyor, donduruyor ve içindeki bakteri faaliyetlerini durduruyoruz. Çünkü -18° c’ye düşen sıcaklık mikroorganizmaların gelişmesini ve üremesini de durdurur. Bu nedenle Jefe ürünlerinin üzerinde katkısız olduklarını gösteren ikonlar görebilirsiniz. Tuz konusuna gelince, zeytin toplarımız, salamura zeytinden yapıldığından diğer kaplamalı ürünlerimize de lezzet vermek amacı ile bir miktar tuz koyuyoruz.

Dondurulmuş ürünleri satın alırken nelere dikkat etmeliyim?
Market alışverişi genellikle 20-30 dakika sürer. Bu sürede sepetinize en başta giren donmuş gıdalar çözülmeye başlar. Bu sebeple Jefe ürününüzü tüm alışverişiniz tamamladıktan sonra, en son sepetinize koymalısınız. Böylece ürününüz eve vardığınızda çözülmemiş olur. Derin dondurucuda son tüketim tarihine kadar saklanabilir.
Ürünün çözülerek, tekrar donduğunun bir göstergesi olan karlı veya buzlu ürünleri satın almayın.
Dondurulmuş gıdaları satın alırken ürünün tamamen donmuş olduğundan emin olun.

Dondurulmuş gıdaları nasıl saklamalıyım?
Dondurulmuş gıdaları saklarken dikkat edilmesi gereken en önemli şey, çözülmemeleri için satın aldıktan sonra uygun koşullarda saklanmalarıdır.

Bu nedenle aldığınız Jefe ürünlerini; derin dondurucuda (-18°c) son tüketim tarihine kadar saklayabilirsiniz. Ürünleri kullanırken, sadece kullanmayı planladığınız miktarı poşetten çıkarın ve geri kalan kısmını hemen derin dondurucuya geri koyun. Çözülen ürünün bir daha dondurulmaması, ürünün tazeliğini korumak için gereklidir.

Dondurulmuş ürünleri çözüldükten sonra tekrar dondurabilir miyim?
Çözülmüş ürünleri tekrar dondurmanızı önermiyoruz. Çünkü gıdalarda bulunan ve gıdaların bozulmasına ve çürümesine neden olan mikroorganizmaların faaliyetleri, iqf (individual quick freezing - bireysel hızlı dondurma) işlemi sonucunda durur. Ancak dondurulmuş gıdalar, ambalajları üzerinde önerilen süre ve soğukluk derecesinde tutulmazsa, içlerinde bulunan mikroorganizmalar tekrar faaliyete geçer. Bu nedenle çözüldükten sonra dondurulan ürünler besin değerlerini kaybeder.

Dondurulmuş ürünleri paketlerini açtıktan sonra nasıl saklamalıyım?
Aldığınız ürünlerde paketini açtığınız sırada çözülme olduysa, ürünleri tekrar buzluğa veya derin dondurucuya koymadan tüketmelisiniz. Paketler açıldıktan sonra pakette kalan ürünler henüz çözülmedilerse tekrar buzluğa veya derin dondurucuya koyabilir, istediğiniz zaman tüketebilirsiniz.